Grade4DecimalsII.pdf (mathinenglish.com)

alt : Grade4DecimalsII.pdf Grade 4 Decimals Word Problems Name: ______________________________ Class: ________________ Question 1 A kg of bananas costs 2.40$.A kg of apples costs 3.55$. What is the price of 1 kg of bananas and 1 kg apples altogether? Question 2 The price of a t-shirt was 25.45$.John paid with 50$ How much change did John get? Question 3 3 pizzas cost 22.50$ altogether. What is the price of 1 pizza? Question 4 A kg of bananas costs 2.40$.A kg of apples costs 3.55$. What is the price of 3 kg of bananas and 2 kg apple s altogether? Question 5 The price of a can of coke is 0.85$ What is the price of 5 cans? Question 6 Mike earns 3.50$ per hour. How much will he earn if he works 40 hours? Question 7 A pizza costs 7.50 dollars. How many pizzas can you buy if you have 35$? Question 8 4 toy cars cost 54.20$. What is the price of 1 toy car? Question 9 I bought a pencil for 2.55$, a cake for 5.45$ and a kg of fruits for 1.75$. How much money did I spend altoge ther? Question 10 4 toy cars cost 54.20$. What is the price of 3 toy cars? Question 11 The price of 3kg of sugar is 4.50$. What is the price of 10kg of sugar? Question 12 The price of 1kg of bananas is 2.50$. The price of 1kg of apples is 3.50$. The price of 1kg of oranges is 2.25$. The price of 1kg of pears is 1.75$. If you buy 2 kg of apples and 2kg of oranges, how m uch money will you spend? Answers Q 1 : 5.95$ Q 7 : 4 pizzas Q 2 : 24.55$ Q 8 : 13.55$ Q 3 : 7.50$ Q 9 : 9.75$ Q 4 : 14.30$ Q 10 : 40.65$ Q 5 : 4.25$ Q 11 : 15 dollars Q 6 : 140 dollars Q 12 : 11.50$

Grade4DecimalsII

Descriptions:
Grade4DecimalsII

Level:
elem

Subject:
math

From:
United States of America

By:
mathinenglish.com

Views:
276

Abstract
Grade 4 Decimals Word Problems Name: ______________________________ Class: ________________ Question 1 A kg of bananas costs 2.40$.A kg of apples costs 3.55$. What is the price of 1 kg of bananas and 1 kg apples altogether? Question 2 The price of a t-shirt was 25.45$.John paid with 50$ How much change did John get? Question 3 3 pizzas cost 22.50$ altogether. What is the price of 1 pizza? Question 4 A kg of bananas costs 2.40$.A kg of appl

Comments - Grade4DecimalsII